Historia

 

Stowarzyszenie Gedeonitów powstało z inicjatywy Johna H. Nicholsona i Samuela E. Hilla, którzy poznali się jesienią 1898 roku w Central Hotelu w miejscowości Boscobel w stanie Wisconsin w USA. Z powodu przepełnienia tego miejsca obaj panowie zostali zakwaterowani we wspólnym pokoju.
Gdy okazało się, że są chrześcijanami, rozpoczęli wspólną modlitwę, która zainspirowała ich do założenia organizacji.

 

 

31 maja 1899 roku w Beaver Dam w Wisconsin postanowiono o powołaniu stowarzyszenia chrześcijan podróżujących w celach handlowych, które miałoby się zajmować popularyzacją Ewangelii Jezusa Chrystusa. 1 lipca 1899 w Janesville w Wisconsin działalność rozpoczęła trójosobowa grupa, która przyjęła nazwę Gedeonici. Samuel E. Hill został  prezydentem,  Will J.  Knights  wiceprezydentem,  a John H. Nicholson  skarbnikiem i sekretarzem. Przez pierwsze lata działalności Gedeonici pozostawiali w recepcjach hotelowych egzemplarze Biblii, by goście mogli je wypożyczać. 19 października 1907 roku padł w gronie zarządu pomysł, żeby zaopatrzyć  każdy  pokój  hotelowy  w  USA  w Biblię. Został on zaakceptowany przez konwencję w Luisville w Kentucky w 1908 roku.  W tym samym roku Związek Pastorów   USA, w którym inicjatywa Gedeonitów znalazła silne poparcie, powołał specjalny komitet mający zająć się pozyskiwaniem pieniędzy na dystrybucję Pisma Świętego. W ten sposób zapoczątkowano posługę gedeonicką i wyznaczono kierunki przyszłych inicjatyw oraz ustalono metodę pozyskiwania funduszy na działalność.

 

 

 

Godło

 


Godło Gedeonitów przedstawia okrągłą tarczę koloru niebieskiego ze złotym obramowaniem, na której widnieje biała pochodnia w kształcie dzbanu, która płonie czerwonym płomieniem.


Okrąg symbolizuje samego Boga, gdyż nie ma On początku ani końca. Kolor niebieski, dokładniej - fioletowa purpura, zwana w Biblii Gdańskiej hiacyntem, jest nawiązaniem do dwudziestego ósmego rozdziału Drugiej Księgi Mojżeszowej. Napierśnik wyroczny, który nosił Aaron, został wykonany m.in. w tym kolorze. Wyryte były na nim imiona dwunastu plemion izraelskich, a ukryte w nim były urim i tummim służące wyroczni. Aaron wchodził z nim na piersiach do miejsca świętego w Świątyni, gdy stawał przed obliczem Pana. Kolor ten jest kolorem nieba i przypomina nam, że jesteśmy Bożymi dziećmi, spadkobiercami Izraela.


Kolor złoty jest symbolem boskości. Złoty okrągwskazuje, że Gedeonici należą do Boga, zawierają się w Nim. Barwa ta jest też symbolem królewskości. Gedeonici są dziećmi Króla, ludźmi na nowo narodzonymi. Pochodnia daje płomień, który jest symbolem Ducha Świętego. Czerwony kolor płomienia przypomina o krwi Jezusa, którą przelał za nasze grzechy.


Dzban jest nawiązaniem do historii o Gedeonie zawartej w siódmym rozdziale Księgi Sędziów. Jego wojownicy użyli dzbanów do przenoszenia światła pochodni. Gedeonici chcą być zawsze gotowi do tego, żeby stać się naczyniami przenoszącymi światłość świata. Kolor biały symbolizuje sprawiedliwość Boga i czystość, jaką posiądzie człowiek, którego krew Jezusa oczyści z grzechów.

 

 

 

Tym zaś, którzy go przyjęli,

dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym,

którzy wierzą w imię jego. Jan 1:12